سلامتی و بهداشت - تیک عصبی
 
سلامتی و بهداشت
زندگی سالم در جسم سالم
چهارشنبه 1395/08/12 :: نویسنده : moh j
تیك‌، یكی از شایع‌ترین مشكلات روانی است كه به گفته كارشناسان دلایل شیوع آن چندان مشخص نیست، ولی تخمین زده می‌‌شود بین ۵ تا ۲۵ درصد كودكان در سنین مدرسه نیز نوعی از اختلال تیك را تجربه می ‌كنند.تیك‌‌ها حركات غیرطبیعی ناگهانی، مكرر، سریع و هماهنگی هستند كه معمولاً به راحتی قابل تقلید هستند.
تیک عصبی
حركات به‌ صورتی مشابه مكرراً رخ می‌‌دهند و بیمار قادر است به ‌صورتی ارادی برای مدتی كوتاه آنها را مهار كند، اما این امر ممكن است سبب اضطراب بیمار شود.تیك‌ها در نتیجه فشار روانی تشدید می‌شوند و حین فعالیت‌های ارادی و تمركز فكری كاهش یافته و در خواب از بین می‌روند.

دكتر پیرخائفی، روان‌شناس و عضو هیئت علمی دانشگاه، تیك‌ها را فعالیت‌های حركتی - صوتی می‌داند كه به ‌صورت ناگهانی اتفاق می‌افتند و در آن، فرد توان مقاومت خود را از دست داده و ظاهراً مقابله با‌ آن هیچ فایده‌ای نخواهد داشت.

وی، پریدن گوشه‌ چشم، پرش در ناحیه ‌گردن و حركات اضافه در شانه را از تیك‌های حركتی می‌داند و در خصوص تیك‌های صوتی ابراز می‌كند، در این ‌گونه تیك‌ها علاوه بر تكان‌های عضلات، سیستم صوتی نیز (مانند صاف كردن گلو، خرخر كردن و بالا كشیدن بینی و ...) درگیر می‌شود.تیك‌هایی كه به تازگی آغاز شده‌اند، اغلب نیاز به درمان ندارند.


توصیه مناسب به والدین و اطرافیان كودك مبتلا به تیك این است كه توجهی به تیك‌ها نداشته باشند، زیرا تمركز روی تیك، باعث تشدید آن می‌شود.اكثر تیك‌هایی كه تازه آغاز شده‌اند، مسیر محدود و گذرایی دارند و به سمت اختلال جدی‌تری پیش نمی‌روند و حداكثر طیّ دوره‌های استرس‌آور عود می‌كنند. معدودی از تیك‌ها بیشتر از یك ‌سال طول می‌كشند.

تیك در آقایان سه‌ برابر بیشتر از خانم‌ها است و تیك‌های مزمن بیشتر بین سنین ۶ تا ۱۲ سالگی دیده می‌شوند.
علل ایجاد تیک‌های عصبی
وقتی کسی دچار تیک می‌شود و با این مشکل روبه‌روست، به عللی که باعث بروز این مشکل شده، فکر می‌کند، اما در این میان معمولا بیماری‌های جسمی نادیده گرفته می‌شود و هیچ‌کس تصور نمی‌کند مشکلات فیزیکی هم می‌تواند در ایجاد این تیک‌ها موثر باشد. در صورتی‌ که علاوه بر زمینه ژنتیکی که در بروز این بیماری موثر است، برخی بیماری‌های جسمی مانند درگیری ارگان‌های خاصی در مغز هم می‌تواند در ایجاد تیک نقش داشته باشد. علاوه بر این‌، استفاده از مواد خاصی مانند محرک‌ها و آمفتامین‌ها هم در این زمینه موثر است.
 
البته گاهی با انجام دادن فعالیت‌های خاص فیزیکی یا روانی و هنگامی که حواس فرد خیلی به تیک نیست، تعداد یا شدت این حرکات هم کاهش می‌یابد. در مقابل، ممکن است تیک‌ها به دلیل خستگی، هیجان، اضطراب یا گاهی هم بر اثر تماس با گرما افزایش پیدا کند. همچنین زمانی که بیماران تلاش می‌کنند تیک‌ها را کنترل کرده و آنها را کاهش دهند، معمولا نتیجه معکوس می‌گیرند و شدت یا تعداد تیک‌ها بیشتر می‌شود.
حتی گاهی در خواب هم ممکن است این تیک‌ها باقی بماند و ادامه پیدا کند.

تقسیم‌بندی تیک:
تیك‌ها را می‌توان بر اساس ساده یا متعدد بودن، گذرا و مزمن بودن به ۴ گروه تقسیم كرد:

تیك‌های ساده گذرا:
در كودكی بسیار شایع‌اند و معمولاً پس از یك ‌سال (‌اغلب طیّ چند هفته) خودبه‌خود بهبود می‌یابند و عمدتاً نیاز به درمان ندارند. تیك‌های حركتی معمول كه اغلب در حدود ۳ و نیم سالگی شروع می‌شوند، به كودكان كمك می‌كنند تا انرژی عصبی را آزاد كنند. ۷۵ درصد از كودكان، این نوع تیك را در عرض ۶ ماه پشت سر می‌گذارند.

اگر كودك شما گرفتار تیك‌ شد، بهترین راه، نادیده گرفتن آن است. هیچ‌گاه او را سرزنش نكرده و یا تنبیه نكنید. شما می‌توانید برای جلوگیری از تبدیل شدن این عمل به یك عادت، با تمرین كردن روش‌های پیشگیرانه، به كودكان‌تان كمك كنید، ولی تیك‌های گذرا نباید در برنامه كامل ترك عادت مورد توجه قرار گیرند.

تیك‌های مزمن:
اگر تیك‌ بیش از ۱۲ ماه ادامه یابد، تیك مزمن محسوب می‌شود. تیك‌های مزمن پایدار هستند و معمولاً انقباض ماهیچه در آنها بیش از حد و بسیار شدید است. این تیك‌ها مشخصاً به‌ صورت حمله‌های دوره‌ای هستند و غالباً شدت آنها ماه به ماه، روز به روز یا حتّی ساعت به ساعت تغییر می‌كند. در حقیقت، رفتار تیكی ممكن است برای هفته‌ها یا ماه‌ها كاملاً محو، اما دوباره ظاهر شود.

ممكن است در هر سنّی پدیدار شوند، اما اغلب در كودكی شروع می‌شوند. درمان در اكثر موارد لازم نیست. باید به بیمار توضیح داد كه این اختلال اهمیتی ندارد.

تیك‌های ساده یا متعدد مداوم:
معمولاً از كودكی یا نوجوانی و قبل از ۱۵ سالگی آغاز می‌شود. در بسیاری از موارد تیك‌های موردی روی می‌دهد، اما بهبود كامل در خاتمه نوجوانی رخ می‌دهد.

سندرم تیك‌های حركتی و صوتی متعدد مزمن:
این سندرم به نام پزشك فرانسوی‌ای كه نخستین‌بار این بیماری را توصیف كرد، "سندرم ژیل دولا توره" نامیده می‌شود.

این اختلال معمولاً همراه با تحریك‌پذیری و وسواس است كه می‌تواند موجب رانده شدن فرد از اجتماع شود و این واكنش‌های اجتماعی منفی می‌‌تواند فرد را به افسردگی دچار كند و حتّی در بعضی مواقع او را به سوی خودكشی نیز سوق ‌دهد.

تیك‌های توره درصورت عدم ‌درمان می‌توانند به حالتی مزمن در فرد تبدیل شوند.در این افراد حركات لب و دهان‌شان به‌ گونه‌ای هست كه انگار حرف‌های ركیك به زبان می‌آورند، در صورتی كه این طور نیست.بجز تیك‌های گذرا در سایر تیك‌های عصبی احتمال بازگشت وجود دارد.

تیک درمان می‌شود یا نه؟
کسی که دچار این مشکل می‌شود، باید تا پایان عمر با آن زندگی کند یا راه‌حلی برای بهبود تیک وجود دارد؟ شاید این یکی از مهم‌ترین پرسش‌هایی باشد که برای کسانی که دچار تیک هستند، پیش می‌آید.
 
معمولا هدف از درمان تیک، قطع کامل آن نیست، چون چنین شرایطی ممکن است عملی نباشد. بنابراین هدف این است که با وجود چنین حرکات و تیک‌هایی، فرد زندگی و عملکرد نرمالی داشته و زندگی‌اش مختل نشود.
 
علاوه بر دارو درمانی برای بهبود تیک‌ها، روان درمانی نیز بسیار مهم و قابل توجه است. به این معنی که خانواده و خود فرد باید آموزش‌های لازم را در این زمینه کسب کنند تا مشکلات‌شان به حداقل برسد.
 
درباره تیک‌های خفیف که اختلالی در کارکرد فرد ایجاد نمی‌کند، فقط لازم است بیمار را کنترل کنیم و مراقبش باشیم که اگر تیک شدت یافت، درمان را آغاز کنیم.
 
بروز اختلال در تعاملات اجتماعی، ناراحتی یا درد فیزیکی و ایجاد اختلال در جنبه‌های مختلف زندگی مانند شغل و تحصیل فرد از مواردی است که به درمان نیاز دارد و نباید فراموش کنیم اولین قدم در درمان تیک، آموزش بیمار، اعضای خانواده و کسانی است که با او در ارتباط هستند.
 
هدف از درمان، حذف کامل تیک‌ها نیست، بلکه می‌خواهیم احساس ناراحتی فرد کاهش یابد و تیک‌ها نیز تا حدی کنترل شود که تداخلی در زندگی فرد ایجاد نکند.
نوع مطلب : بیماریها و امراض، بیماریها، 
برچسب ها : تیک عصبی، علل ایجاد تیک عصبی، انواع تیک عصبی، درمان تیک عصبی، تیک ساده، تیک مزمن،
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.